Тема уроку. Охорона тваринного світу.
Мета уроку. Ознайомити учнів із представниками тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, зі зникаючими видами видами тварин, які потребують охорони; сформувати поняття «Червона книга України»; вчити спостерігати за тваринами, розпізнавати їх за зовнішнім виглядом; розвивати мову, мислення, увагу, вміння працювати в малих групах; виховувати бажання охороняти природу, дбайливо ставитися до братів наших менших.
Обладнання. Діапроектор, дошка, ноутбук, презентація «Тварини Червоної книги України», предметні малюнки, картки для роботи в групах.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
(Слайд №1. Природознавство 1 клас)
- Привітання
Пролунав і стих дзвінок,
Починається урок.
Всі за парти посідайте,
Працювати починайте.
- Емоційна хвилинка
(Слайд №2. Сонечко)
- Погляньте, яке весняне сонечко зазирнуло до нашого класу на урок. Давайте йому посміхнемося. Воно хоче, щоб ми також посміхнулися одне одному і почали працювати з гарним настроєм.
(Слайд №3. Девіз уроку)
- А ще до нас зазирає мудра сова. І пропонує працювати на уроці під таким девізом:
- Не просто слухати, а чути;
- Не просто дивитись, а бачити;
- Не просто відповідати, а міркувати;
- Дружно й плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
(Слайд №4. Зимовий пейзаж)
- Бесіда
- Яка зараз пора року?
- Які ознаки зими ви знаєте?
- Які є зимові місяці?
- Який зараз місяць?
- Чому лютий дістав таку назву?
- Чи схожа зима за нашим вікном з тією, що на малюнку?
- Чим відрізняється?
- Повідомлення синоптиків
- Яка сьогодні температура повітря?
- Чи є опади?
- Чи був вітер, коли йшли до школи?
- Яке небо?
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
(Слайд №5. Звірі)
1. Бесіда
- Про кого говорили на минулому уроці?
- Яких звірів запам'ятали?
- Які звірі живуть у вас вдома?
- Які зустрічаються в дикій природі?
- Які характерні ознаки цієї грути тварин?
(Слайд №6. Птахи)
- Яку ще групу тварин вивчили?
- Яких птахів запам'ятали?
- Що є характерною ознакою птахів?
- Чому ластівки відлітають до теплих країв, а горобці – ні?
- Як потрібно допомагати пташкам взимку?
- Які пташки прилітають до ваших годівниць?
- Чим ви їх підгодовуєте?
(Слайд №7. Риби)
- Кого ви бачите на цьому слайді?
- Чим відрізняються риби від інших тварин?
(Слайд №8. Комахи)
- Які ще групи тварин ви запам'ятали?
- Яка характерна особливість комах?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Щоб дізнатися про що будемо говорити сьогодні на уроці, вам потрібно на картках закреслити всі літери «де» і прочитати слова
(Твадриднди Чедрводнодї кдниги Удкрадїдни)
(Слайд №9. Тварини Червоної книги України)
V. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда
- Що таке Червона книга?
- Для чого вона потрібна?
- Які сторінки в ній є?
- Ось саме про Червону книгу та про охорону тваринного світу ми й будемо говорити сьогодні на уроці.
(Слайд №10. Червона книга України)
ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1. Казка
Одного разу вирішив художник намалювати ліс. Що ж таке ліс? Він подумав і вирішив, що ліс – це дерева. Взяв пензлик, фарби і почав малювати дерева – берези, дуби, сосни, ялинки. І так добре намалював, що здавалось, ось-ось повіє легенький вітерець, і зашелестять листочки на деревах.
В куточку він намалював маленького лісовичка.
Через деякий час творець подивився на свою роботу і побачив, що дерева перетворилися на сухе гілля.
- Що ж сталося? – здивувався він.
- Та хіба ж це ліс? – почулося з куточка картини. Це говорив лісовичок.
- Не може бути лісу без трави і кущів, без квітів і грибів.
Художник довго малював різні рослини. Його картина стала ще гарнішою. Але ліс продовжував помирати.
- Як ви гадаєте, чого не вистачало на картині?
Тоді художник взяв і домалював різних тваринок. І ліс став жити.
2. Бесіда
- Так само, як і ліс, не може існувати без тварин і людина.
- Пригадайте, що тварини дають людині?
( Харчування, вовна, шовк, хутро, шкіра, ліки, допомогу в роботі)
- Звичайно про свійських тварин людина піклується і оберігає їх, а от багато диких тварин стоїть на межі зникнення.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь
Господарська діяльність людей впливає на диких тварин. Коли люди вирубають ліси або забруднюють воду в річках, розорюють степи або осушують болота, вони мимохідь знищують багатьох тварин, для яких ліс, ріка, степ чи болото — домівка. Унаслідок цього багато тварин стає рідкісними, а деякі взагалі зникають. Причиною зменшення чисельності є також хижацьке полювання.
В Україні понад 130 видів тварин є рідкісними і зникаючими. Вони занесені до Червоної книги України. Українським законом «Про охорону і використання тваринного світу» заборонено виловлювати і полювати на рідкісних і зникаючих тварин, руйнувати місця їх проживання. Обмежена також і риболовля.
Під особливою охороною перебувають тварини в заповідниках і заказниках. Це особливо цінні заповідні території, на яких заборонено займатися будь-якою господарською діяльністю (орати землю, будувати споруди тощо).
Тут створені всі умови для збереження тваринного і рослинного світу. В Україні таких заповідників 12. Допомагають збереженню рідкісних тварин і зоопарки. У них живуть і розмножуються тварини з різних куточків нашої країни та інших країн. Коли в зоопарку або заповіднику тварин якогось виду стає багато, їх переселяють в інші місця. Так врятували вже деякі види тварин.
Створено Червону книгу України було в 1980 році. Тоді вона налічувала 86 рідкісних видів тварин.
Книга має сторінки різного кольору.
На сторінках червоного кольору розміщені ті тварини, яким загрожує загибель.
На білих – ті види, які хоч і не зникають, але їх стає все менше.
Зелені сторінки – це сторінки «надії». На них з червоних і білих сторінок переводять ті види, яким уже не загрожує зникнення.
3.Знайомство з представниками Червоної книги
(Слайд №11. Зубр)
Цікава історія зубра — найбільшої тварини України. Його висота — 2 м, довжина 3,5, а важить він до 1 тонни. У 1927 р. у дикій природі цих тварин зовсім не залишилося. Лише В кількох зоопарках їх лишилося 48 особин. Учені забили на сполох. Тоді із зоопарків цих ТЙ^рин випустили в ліси, у заповідники. І ось тепер їх на Землі понад дві тисячі.
(Слайд №12. Чорноморська афаліна)
Чорноморська афаліна – це найбільша морська тварина України. Її довжина сягає до 3 м, а вага – 150 кг. Живиться вона переважно рибою, живе невеликими групами. Причиною її зникнення стало забруднення моря та зменшення кількості їжі.
(Слайд №13. Ропуха очеретяна)
Найменша з ропух України. Тіло завдовжки до 80 мм. Охороняється в Шацькому національному природному парку.
(Слайд №14. Лелека чорний)
По Україні чисельність досягає 400-450 пар. Чисельність зменшується через вирубування лісів та меліорацію лісових угідь.
(Слайд №15. Журавель сірий)
Причиною зникнення стало осушення людиною боліт.
Охороняється у Поліському природному заповіднику.
(Слайд №16. Вечірниця велика)
Перелітний звір. Багато тварин гине під час перельотів. Також чисельність зменшується через знищення високостовбурних дерев.
(Слайд №17. Гадюка степова)
Одна з великих отруйних гадюк на території України. Її отруту раніше використовували в медицині.
(Слайд №18. Аполлон)
Великий метелик.
Чисельність зменшується, бо зникають рослини, якими живиться його гусінь. Охороняється в заповідниках України.
(Слайд № 19. Вусач альпійський)
Є окрасою нашої природи.
Чисельність зменшується через вирубування старих дібров.
(Слайд №20. Сокіл)
(Слайд №21. Бражник мертва голова)
Один із найбільших метеликів. Чисельність зменшується через знищення бур'янів, якими живиться гусінь. Охороняється в заповідниках України.
(Слайд № 22. Беркут)
(Слайд №23. Пугач)
VІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок
1. Обговорення проблемного запитання
(Слайд №24. Що ми можемо зробити для охорони природи?)
Висновок: берегти потрібно не тільки зникаючих тварин. Берегти потрібно і тих, які ще не занесені до Червоної книги України. Їх життя залежить від нашої поведінки в природі.
2.Робота в парах
Обєднатися в пари і виконати завдання на аркушах. (Підписати назви тварин, які запам'ятали).
VІ. Підсумок уроку
(Слайд № 25. «Незакінчене речення»)
- Вправа «Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці говорили про…
- Найбільше запам'яталося …
- Було цікаво слухати про …
- Хотілося дізнатися…
- Як же потрібно охороняти тварин?
(Слайд №26. Звернення)
Прошу вас тільки не забувати:
Кожна тварина варта любові.
Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігайте всяку звіринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатись не ображати.
|