Тема уроку. Південний берег Криму
Мета уроку. Розширити знання учнів про Південний берег Криму як своєрідну зону України, його розташування, клімат, формувати уявлення про розмаїття рослинного та тваринного світу та його збереження,; дати уявлення про Крим як всеукраїнську здравницю; розвивати мислення, мову, уяву, увагу, стимулювати пізнавальну активність учнів; виховувати любов до України, її багатств, екологічну культуру.
Епіграф уроку: «Крим – це найпишніша модель, яку сам Бог подарував земній кулі».
Євген Марков
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Організація класу
2. Рефлексія
- Розпочинається день. Кожна людина хоче дізнатися, яка погода на неї чекає.
- Люди якої професії повідомляють нам погоду?
- Ось і ми послухаємо прогноз нашого синоптика на сьогодні.
(Учень повідомляє погоду).
- Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці у нас було тільки сонячно.
(Сонечко прикріплюється на дошці).
ІІ. Сторінка спостережень
- Бесіда
- Щоб знати природу, потрібно бути спостережливим. То ж перевіримо вашу спостережливість.
- Яка зараз пора року?
- Який зимовий місяць завершує зиму?
- Чому лютий має таку назву?
- Як ще по-іншому називають лютий? (Студень, лежень, лютень, завірюшник, вітродуй).
- В народі говорять, що саме в цьому місяці зима з весною зустрічаються, а зустрівшись, сперечається.
- А ще говорять: лютий – місяць вітрів і кривих шляхів.
- Скільки днів має лютий цього року?
- Чому?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- Фронтальне опитування
- А зараз перевіримо, як підготували домашнє завдання.
- З якими природними зонами познайомилися на минулому уроці?
- Яку природну зону називають лісостеповою?
- Яка зона називається степовою?
- В якій природній зоні проживаємо ми?
- Як пристосувалися рослини до життя в степовій зоні?
- Робота на картках
Розподіли рослин за природними зонами
|
Мішані ліси
|
Степи
|
Дуб звичайний
|
|
|
Сосна звичайна
|
|
|
Ковила
|
|
|
Береза
|
|
|
Полин гіркий
|
|
|
Горицвіт весняний
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Розподіли тварин за природними зонами
|
Мішані ліси
|
Степи
|
Їжак
|
|
|
Борсук
|
|
|
Дрохва
|
|
|
Орел
|
|
|
Зубр
|
|
|
Рись
|
|
|
Глухар
|
|
|
Заповни таблицю
Зона лісостепу
Пора року
|
Характерні ознаки пір року
|
Зима
|
|
Весна
|
|
Літо
|
|
Осінь
|
|
Склади ланцюг живлення в зоні степів
Знайди і закресли зайве слово
Тварини лісостепової зони: заєць, слон, білка, лисиця, миша.
Птахи зони степів: дрохва, перепілка, орел, пінгвін, жайворонок.
Рослини зони степів: ковила, горицвіт, типчак, сосна кримська, мак дикий.
ІV. Фізкультхвилинка.
- Хто з вас любить природу?
- А як ви до неї ставитесь, я зараз перевірю за допомогою фізкультхвилинки-тренінга. А за одно і відпочинемо.
- Якщо ви цікавитеся проблемами збереження довкілля – підніміть вгору 2 руки.
- Якщо не смітите в лісі – плесніть 3 рази в долоні.
- Якщо розкидаєте склянки в лісі – нахиліться вліво
- Якщо болить душа, коли бачите зламану гілку – положіть руку на серце.
- Якщо посадили хоч одне деревце – підстрибніть 3 рази.
- Якщо милуєтеся красою зимового дня – оберніться навколо себе.
- Якщо хочете дружити і бути в злагоді з природою – весело посміхніться.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Оголошення теми і мети уроку.
- Відомий російський мандрівник, письменник, краєзнавець Євген Марков в книзі «Нариси Криму» писав: «Крим – це найпишніша модель, яку сам Бог подарував земній кулі».
- Як ви розумієте ці слова?
- Ці слова будуть епіграфом нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися з природою України.
- Прочитайте план уроку і скажіть, про що повинні дізнатися?
План
- Що розповідає карта про природну зону?
- Погода в природній зоні в різні пори року.
- Рослинний світ. (Флора)
- Тваринний світ. (Фауна)
- Охорона природи.
- Робота з картою
- Розгляньте карту України.
- Знайдіть Кримський півострів
- Де він розташований на території України?
- Якими морями омивається?
- Розповідь вчителя. Погода в природній зоні.
- Близько 200 млн. років тому на місці частини Криму був океан. Про це свідчить те, що частина Кримських гір складається з вапняку.
- Сьогодні ж це частина суші, яка має різні природні зони.
- Південний берег Криму – це частина суші від мису Айя на заході до масиву Кара-Даг на сході. ЇЇ довжина близько 180 км, а ширина – від 1 до 12 км між Кримськими горами і Чорним морем. Це надзвичайно мальовничий куточок нашої Батьківщини, де перед кожним, хто ступить на його землю, відкривається незвичайна картина: синє море, казкова рослинність і мальовничий вид Кримських гір.
- Сонячні промені тут падають прямо і нагрівають не тільки сушу, а й море. Клімат тут середземноморський: дуже тепле літо (середня температура серпня – 24 С) і м’яка і тепла зима (середня температура січня – 4 С).
- В м. Ялті буває близько 210 ясних сонячних днів. Близько 150 діб на рік температура повітря вища за 15 С.
- Весна рання і тепла.
- Опади випадають переважно восени і взимку.
- Це зумовлено тим, що Кримські гори захищають Південний берег від холодних північних вітрів, а морська вода влітку добре нагрівається, а взимку повільно охолоджується і віддає своє тепло, нагріваючи повітря над узбережжям.
- Практична робота на картці.
Прочитати с. 127 – 128 підручника і заповнити таблицю Характерних ознак пір року.
- Розповідь вчителя. Рослинний світ.
- Маючи такі кліматичні умови, як ви думаєте, яким є рослинний світ Південного берега Криму?
- Рослинність в цій місцевості середземноморського типу. Зустрічається багато таких рослин, які не зустрінеш більше в жодному куточку України.
- Це: стрункі кипариси, пальми магнолії, хурма, інжир, мигдаль, ківі, гранати, лаври, суничне дерево.
- Багато рослин було завезено з різних частин світу. Вони тут прижилися, ростуть і прикрашають міста і селища.
- Також ще в 1812 році було вирішено поблизу міста Нікіта створити Нікітський ботанічний сад, який є унікальним зібранням рослин з усіх континентів. Роботами керував Стевен. За 14 років своєї роботи він зібрав більше 450 видів екзотичних рослин. Цей сад зберігся до наших часів, кожен може його відвідати і помилуватися природою. Зараз сад налічує приблизно 7 тисяч видів.
- Серед рослин дуже багато зникаючих видів, які занесені до Червоної книги України.
Повідомлення про рослини з Червоної книги:
- Суничник дрібноплодий – єдине в Україні вічнозелене листяне дерево заввишки до 5 метрів. Воно щорічно в розпал літа міняє свою тоненьку гладеньку кору. Під корою, що відшарувалася, видніється шовковисто-зелена молода кора, яка згодом жовтіє, а потім набуває червонястого кольору. Водночас з корою суничник скидає і листя, але на цей час уже розпускаються нові листочки.
- Тис ягідний – найбільше отруйне дерево, найдовговічніше. Живе воно до 3 тисяч років. У народі його називають «червоним деревом», бо його деревина справді червона. Вона дуже міцна, важка, не гниє.
- Розповідь вчителя. Тваринний світ.
- Різноманітний і тваринний світ Південного берега.
- Тут живе дуже багато комах: цикади, спів яких високо цінували стародавні греки і складали їм оди, бабки, коники, різні метелики, джмелі, вусач альпійський.
- Багатий Крим і на птахів: корольки, мухоловки, солов’ї, дрозди, чайки, качки, яструби, орли.
- Водяться зайці, білки, кажани, змії, жаби, є й безнога ящірка – жовтопузик.
Повідомлення про тварин Червоної книги:
- Бражник мертва голова – один із найбільших метеликів нашої фауни. Розмах його крил близько 13 см. Тіло в нього товсте, вкрите ворсинками, ніби хутром. На грудях є малюнок, який нагадує людський череп із схрещеними кістками. За цю «піратську емблему» метелик дістав назву «мертва голова». Дуже любить мед, тому при нагоді намагається проникнути у вулик.
- Жовтопузик безногий – одна з найбільших ящірок України. Його частенько плутають із змією. Насправді це велика ящірка, довжиною з метр. Ніг у ящірки немає, а голова така, як у звичайнісінької ящірки. Жовтопуз дуже цікаво полює: вхопить мишу і починає з нею крутитися на місці доки у бідолашної жертви запаморочиться голова і вона знепритомніє. Тоді ящірка спокійно ласує здобиччю.
- Робота на картках.
Записати назви рослин і тварин Південного берега Криму.
- Охорона природи.
- Для збереження унікальної природи Південного берега Криму створено заповідники:
- Мис Мартьян – поблизу Ялти на землях Нікітського ботанічного саду було створено в 1972 році. Його площа – 240 га, де 120 га суші і 120 га водної акваторії. Під його охороною знаходяться близько 1100 видів тварин.
- Карадазький заповідник. В гірському масиві Кара-Даг було створено в 1979 році. Його площа – 2874 га, з яких 809 га акваторія Чорного моря.
Під охороною близько 3000 видів рослин і 5300 видів тварин.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
- Бесіда.
- Поміркуйте, чим багатий Південний берег Криму?
- Чому його протягом року відвідують так багато людей?
- Порівняйте природу Південного берега Криму з природою нашої місцевості?
- Що нового дізналися про рослинний і тваринний світ?
- Хвилинка-цікавинка.
- Популярності як курорт Південний берег Криму набув з середини ХІХ ст. завдяки популярності серед аристократії Російської імперії. Розпочалося інтенсивне будівництво літніх палаців і віл, з яких найбільш відомі: Лівадійський, Массандрівський, Воронцовський.
- Крим відвідало багато відомих людей. Тут писав свої вірші О.С. Пушкін, писали картини Айвазовський та Васнєцов.
- Знаходячись в Гурзуфі Пушкін писав:
Волшебный край! Очей отрада!
Всё живо там: холмы, леса,
Янтарь и яхонт винограда,
Долин приютная краса,
И струй, и тополей прохлада…
VІІ. Підсумок уроку
- Що вивчали на уроці?
- Чи хотіли б побувати в Криму?
- Чому?
VІ. Домашнє завдання
С. 127 – 130, чит.. Підготувати повідомлення про одне із міст.
|