Тема уроку. Звірі
Мета уроку. Формувати в учнів поняття «звірі», ознайомити з особливостями будови звірів; вчити визначати основні ознаки цієї групи тварин, розпізнавати найпоширеніших звірів рідного краю; розвивати мову, мислення, увагу, вміння аналізувати, порівнювати; виховувати любов та дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання. Мультимедійне забезпечення, презентація, картки для роботи в парах, предметні малюнки із зображенням звірів.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
(Слайд №1. Природознавство 1 клас)
- Привітання
Пролунав і стих дзвінок,
Починається урок.
Всі за парти посідайте,
Працювати починайте.
- Емоційна хвилинка
(Слайд №2. Пейзаж рідного краю)
- Розпочати наш сьогоднішній урок природознавства мені хочеться рядками із вірша А Потапової:
Світ прекрасний
Навколо тебе –
Сонце ясне
І синє небо,
Птахи і звірі,
Гори і ріки –
Нехай він буде
Таким навіки!
Нехай людина
Добро приносить –
Бо світ навколо
Любові просить!
- Тому давайте любити і поважати одне одного, жити в гармонії з природою. Зараз посміхніться один до одного, розпочнемо з гарним настроєм наш урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
(Слайд №3. Зимовий пейзаж)
- Бесіда
- Яка зараз пора року?
- Які ознаки зими ви знаєте?
- Які є зимові місяці?
- Який зараз місяць?
- Чому лютий дістав таку назву?
- Чи схожа зима за нашим вікном з тією, що на малюнку?
- Чим відрізняється?
- Повідомлення синоптиків
- Яка сьогодні температура повітря?
- Чи є опади?
- Чи був вітер, коли йшли до школи?
- Яке небо?
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
(Слайд №4. Птахи)
- Бесіда
- Про кого ми говорили на минулому уроці?
- Яких птахів запам'ятали?
- Що є характерною ознакою птахів?
- Чому ластівки відлітають до теплих країв, а горобці – ні?
- Що пташкам взимку страшніше – голод чи – холод?
- Як потрібно допомагати пташкам взимку?
- Які пташки прилітають до ваших годівниць?
- Чим ви їх підгодовуєте?
(Слайд №5. Комахи)
- Які ще групи тварин ви запам'ятали?
- Яка характерна особливість комах?
(Слайд №6. Риби)
- Кого ви бачите на цьому слайді?
- Чим відрізняються риби від інших тварин?
IV. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з одними представниками тваринного світу. А щоб дізнатися хто вони, нам потрібно відгадати загадки:
Влітку наїдається,
А взимку відсипається?
(Слайд №7. Ведмідь)
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її …
(Слайд №8. Лисиця)
Довгі вуха, куций хвіст –
Моркву і капусту їсть.
В сніжну зиму залюбки
Обгризає яблуньки.
(Слайд №9. Заєць)
Котиться клубочок,
Замість ниточок
Триста голочок.
(Слайд №10. Їжак)
Рудий пухнастий звірок
Стрибає з ялинки на дубок.
(Слайд №11. Білка)
- То ж хто здогадався, про яку ще групу тварин ми будемо говорити на уроці?
V. Повідомлення теми і мети уроку
(Слайд №12. Звірі)
- Сьогодні дійсно ми будемо говорити про ще одних представників тваринного світу – про звірів, навчимося визначати їх істотні ознаки.
VІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
- Робота з ілюстрацією слайду №12.
- Розгляньте малюнки звірів. Назвіть їх.
- Чим вони подібні?
(Тіло вкрите шерстю, мають 4 кінцівки).
- Чим відрізняються?
- Отже, тварин, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами.
(Слайд №13. Кит, дельфін, тюлень)
- А до якої групи належать кити, дельфіни, тюлені? Адже в них немає таких лап і шерсті як у інших звірят.
- Ці тварини також належать до звірів. А головною ознакою всіх звірів є те, що вони вигодовують своїх малят молоком.
(Слайд №14. Звірі вигодовують малят молоком)
VІІ. Фізкультхвилинка
- Розповідь вчителя з елементами бесіди
- На Землі налічується близько чотирьох тисяч видів звірів. В Україні їх 108 видів.
- Звірі відрізняються одне від одного своїм зовнішнім виглядом, будовою тіла, розмірами.
(Слайд №15. Кит)
- Найбільшим представником звірів є синій кит. Довжина його тіла сягає 33 м, а важить він 150 тонн. Його язик важить до 4 тонн. Таку ж вагу має і великий слон. Дитинча синього кита за добу набирає до 90 кг, бо харчується дуже поживним молоком матері.
(Слайд №16. Землерийка)
- Маленька землерийка важить всього 2 грами, а довжину має 4 см.
(Слайд №17. Жирафа)
- Найвищим звіром вважається жирафа. Її висота сягає 6 метрів. Довжина язика дорослої жирафи сягає 0,5 м. Ним тварина чистить собі вуха.
- Тіло більшості звірів вкрите хутром. Винятком є лише дельфіни та кити, а також їжачки та дикобрази, бо мають на своєму тілі багато голочок.
- Хутро потрібне звірам, щоб захищатися від холоду. На зиму звірі линяють, змінюючи своє хутро на більш тепле і густе
- Де живуть звірі?
- В залежності від того, де проживають звірі, змінюється і форма їхнього тіла. Дельфіни та кити живуть у воді. Тому й мають плавці. Лисиці, вовки, їжаки пересуваються сушею – тому мають лапи.
- А чи зустрічали ви звіра, який літає в небі?
- Як називається тваринка, яка спить усю зиму головою вниз?
(Слайд №18. Кажан)
- Кажан – це звір, який вміє літати. Його передні лапки перетворилися на крила. Восени частина кажанів відлітає у теплі краї, а інші зимують у печерах і будівлях. Там вони сплять, повиснувши вниз головою і склавши крила.
Вони дуже корисні, бо поїдають багато шкідливих комах
(Слайд №19. Хижі, всеїдні, рослиноїдні)
- Всі звірі за способом живлення діляться на хижих, всеїдних та рослиноїдних.
(Слайд №20. Хижі звірі)
- Хижі звірі харчуються переважно іншими тваринками. Очі в таких звірів розташовані на передній частині мордочки, щоб добре було видно здобич.
- Назвіть таких звірів.
(Слайд №21. Рослиноїдні звірі)
- Рослиноїдні звірі харчуються різноманітними рослинками. В цих звірів очі розташувалися по обидва боки голови, щоб бачити ворога.
- Назвіть таких звірів.
(Слайд №22. Всеїдні звірі)
- Чим же харчуються всеїдні звірі?
- Назвіть таких звірят.
(Слайд №23. Дитинчата звірів)
- Навесні у звірів народжуються малята, яких вони вигодовують молоком, турбуються про них, навчають здобувати їжу, доки ті не стануть самостійними.
- Багато звірів живе поряд з людиною.
- Назвіть їх.
- Гра «Дикі чи свійські?»
(Слайди №24, 25).
- Розгляньте фотографії звірів, назвіть тільки свійських.
VІІ. Закріплення знань, умінь та навичок
- Робота з підручником (с. 62-63)
- Робота з малюнками
- Розгляньте малюнки.
- Яких тварин ви впізнали?
- Як їх можна назвати одним словом?
- Чому вони належать до звірів?
- Розповіді учнів
- Розкажіть про одну із цих тварин все, що ви знаєте.
VІІІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок
- Робота в парах
- Хто тут зайвий. Свій вибір поясніть.
- Лось, зебра, миша, лящ.
- Заєць, вівця, зубр, журавель.
- Песик, кіт, коза, оси.
- Робота в зошиті з друкованою основою
- Давайте відгадаємо загадки, а відгадки до них обведемо кольоровим олівцем.
Прийшла кума з довгим віником
На бесіду з півником.
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навманя
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
- Хвилинка-цікавинка.
(Розповідь супроводжується показом предметних малюнків)
- Всі ви памятаєте мультфільм «Ну, постривай!», але, напевно, ніколи не задумувались, чому вовк не може спіймати зайця. Виявляється, що у цієї казки є цілком наукове пояснення. Зайчик – це найшвидша тварина України. Він може бігати 70 км/год, а швидкість вовка лише 65 км/год. Зате вовк здобуває здобич гоном, довгий час її переслідуючи.
- Зайчисі-матері із зайченятами клопоту не багато. Народжуються зайченята десь під кущем. Проворні, пухнасті, із розплющеними очима. Зайчиха нагодує їх молоком та й побіжить геть. Але це не біда, бо їх нагодує будь-яка зайчиха, яка буде поряд пробігати. А через 5-6 днів вони починають їсти травичку.
- Їжачиха дуже дбайлива мама. Вона для своїх діток вимощує гніздо травичкою. Годує їх молоком. Новонароджені їжачата сліпі, білі і зовсім без голочок. Коли вони підростають, то мама разом з ними вирушає на полювання: ловить жуків, черв’яків, жаб.
- Ведмідь залягає на зиму в сплячку, будуючи барліг у гущавині лісу. В лютому ведмедиця народжує 1-2 малят і годує їх молоком 6 місяців. Серед лісових жителів ведмеді – довгожителі. Живуть до 50 років. В середині зими у ведмедів змінюється на лапах шкіра, а молода, ніжна шкіра мерзне: от ведмідь і облизує її гарячим язиком. А в народі говорять, що ведмідь смокче лапу.
- Мільйони дерев саджають білки. Вони закопують у землю горіхи, а потім про них забувають. Плід проростає. Згодом з нього виростає нове деревце.
- Майже всі тварини поділяються на лівшів і правшів. Вже доведено, що білий ведмідь є лівшою.
- У Парижі встановлено пам’ятник собаці, який врятував 41 людину в Альпах під час снігових заметів. У Нью-Йорку – вожаку упряжки Балту. Він зміг доставити під час епідемії протидифтерійну сироватку в селище, яке було занесене снігом. А в Італії встановили пам’ятник собаці Вірному. Цей пес 14 років ходив щовечора на автобусну зупинку зустрічати свого господаря, який загинув на війні.
ІХ. Підсумок уроку
(Слайд №26. Подумай!)
- Пригадайте, в яких казках ви зустрічалися із звірами?
- Якими вони вам запам'яталися в казці?
(Слайд №27. Вправа «Незакінчене речення»)
- Вправа «Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці говорили про…
- Найбільше запам'яталося …
- Було цікаво слухати про …
- Хотілося дізнатися…
- Чим же звірі відрізняються від інших тварин?
(Слайд №28. Звернення)
Прошу вас тільки не забувати:
Кожна тварина варта любові.
Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігайте всяку звіринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатись не ображати.
|